Zdravljenje žuljev: Jih lahko predremo ali ne?

Žulj je oteklina, ki najpogosteje nastane zaradi trenja ali opekline na koži. (foto: freepik.com)

Najbrž ste tudi vi že kdaj dobili žulj. Majhen in pekoč mehurček je lahko zelo neprijeten in boleč. Je prav, da ga predremo ali je bolje, da pustimo, da se osuši sam? Preberite!

Žulj je oteklina, ki najpogosteje nastane zaradi trenja ali opekline na koži. Največkrat so žulji majhni in se hitro zacelijo sami, včasih pa so večji in boleči. V vsakem primeru pa moramo vedeti, kako pravilno ukrepati, da ne pride do večjih težav ali celo do poslabšanja.

Kako zdraviti in negovati žulj?

Žulj, ki ne poči

Če je žulj manjši, ga nikar ne prebadajte. Nežno umijte področje z blagim milom, nežno obrišite in nato dodajte nekaj dezinfekcijskega razpršila. Če je le mogoče, žulj pustite na zraku, ne polagajte čezenj gaze ali obliža. Zrak ga bo najhitreje posušil in pozdravil.

Če je žulj na stopalu ali med prsti, potem lahko dodate nekaj otroškega pudra, da se bo hitreje posušil, če vas moti, pa ga lahko zaščitite tudi  s silikonskim obližem.

Žulj, ki poči

Če je žulj počil sam od sebe, potem ga umijte z blagim milom in dobro osušite nikar ne trgajte poškodovane kožice, ta je pomembna zaščita in preprečuje bakterijam vstop v rano. Mesto žulja lahko namažete z antibiotičnim mazilom. Če je počen žulj na motečem mestu, ga prekrijte s čisto gazo ali obližem za žulj. Čim več pa naj bo tudi na raku, da se bo hitreje zacelil.

Žulj, ki ga je potrebno predreti

Včasih je žulj večji in na mestih, kjer zelo moti. Takšen žulj lahko predrete, a pri tem morate biti zelo pazljivi in se ravnati po navodilih.

Najprej dobro očistite področje, kjer je žulj. Iglo dezinficirajte z alkoholom. Na robu mehurja predrite žulj, nato pa nanj položite sterilno gazo in nežno popivnajte tekočino. Kožice, ki je ostala od žulja, nikar ne odstranjujte, saj je naravna zaščita in pomaga, da se bo prizadeto mesto hitreje celilo. Ko je žulj suh, ga nežno namažite z antibiotičnim mazilom. Področje nato prekrijte s sterilno gazo ali obližem za žulje.

Dobro je vedeti tudi to!

Žulj je lahko resna poškodba. (foto: freepik.com)

Obliž ali gazo menjajte vsak dan.

Če opazite znake infekcije, kot so gnoj, vročica na mestu žulja, bolečine, otekle limfne žleze, otekline, potem takoj obiščite zdravnika.

Naravna pomoč za nego žulja

Žulj lahko zdravite tudi z naravnimi živili.

Pretlačite strok svežega česna in ga zvečer položite na žulj. Nato dajte čez gazo in povijte. Zjutraj odstranite in sperite. Ponavljajte, dokler se žulj ne zaceli.

Tudi sliva naj bi pomagala. Razpolovite svežo slivo, položite jo na žulj in pustite delovati pol ure. Ponavljajte.