6 preprostih nasvetov, ki pomagajo krepiti možgane

Možgane krepite tudi tako, da vsak dan počnete mnogo različnega. (foto: freepik.com)

S preprostimi nasveti lahko sami poskrbite, da bodo vaši možgani še dolgo delovali tako kot morajo. S temi vajami boste krepili spomin in vse kognitivne funkcije.

Če živite zdravo, bodo zdravi tudi vaši možgani. Tudi zanje je zelo pomembno, kako se prehranjujete in kako živite. Gibanje je koristno tudi za možgane. Z leti je potrebno na zdravo življenje in na prehrano dajati še več poudarka. Ogljikove hidrate večkrat zamenjajte raje s svežim sadjem in zelenjavo.

Tudi možgani se z leti starajo, kako hitro pa se, je odvisno tudi od genskega zapisa. To pa ne pomeni, da so vaši možgani z leti vse manj aktivni. Sami lahko naredite veliko, da do tega ne pride. Poleg tega, da živite zdravo, lahko vsak dan izvajate tudi vaje in se držite nasvetov, ki so pravi trening za možgane in ki zares pomagajo.

Branje

Dokazano je, da branje knjig vpliva na spomin, zelo ga izboljšuje. Strokovnjaki so dokazali, da besede delujejo na možgane kot nekakšna asociacija. Če boste prebrali besedo drevo, bodo vaši možgani iskali vse dogodke, spomine na razna drevesa, ki ste jih videli. Branje naj bi zato imelo velik vpliv na zdravje možganov, pa tudi preprečuje razvoj Alzheimerjeve bolezni.

Spanje

Dober spanec je zlata vreden. Ta stari pregovor še kako drži. Če dobro spite, če spite dovolj ur, se vaši možgani obnavljajo. Med spanjem počivajo tudi vaši možgani. Kvaliteten spanec vpliva na koncentracijo.

Razne aktivnosti

Možgane krepite tudi tako, da vsak dan počnete mnogo različnega. Če berete, pojdite še na sprehod, štejte korake med sprehodom, pojte pesem, kuhajte. Čim več različnim aktivnosti zaposli vaše možgane in jih okrepi.

Igrate šah? Krepi zdravje možganov. (foto: freepik.com)

Križanke in šah

Miselne igre, križanke, rebusi, uganke, šah, vse to je pravi balzam za vaše možgane. Če boste redno delali vsaj nekaj od tega, vaši možgani nikoli ne bodo stari!

Gibajte se

Redno gibanje je odlično za telo, pa tudi za možgane. Raziskava je pokazala, da se med gibanjem zmanjšuje raven hormona kortizola, to je hormon stresa, ki pa lahko vpliva tudi na spomin. Raziskave kažejo, da redno gibanje preprečuje razvoj demence.

Družite se, pogovarjajte se

Zelo pomembno je tudi, da niste sami. Pogovor je dobra vaja za možgane. Zato se čim več družite, obiskujte prireditve, predstave, včlanite se v društvo, bodite aktivni. Smejte se, zabavajte se, bodite sproščeni. Vse to lahko zelo pripomore k boljšemu zdravju možganov.