Spolnost v jeseni življenja je pomembna

(foto: freepik.com)

Tudi vi poznate mit, da ljudje v srednjih letih nimajo več spolnih odnosov? Po 60 letu pa jih spolnost ne zanima več? Kje pa!

Ko sem še študirala, smo imeli delovno prakso v domu starejših občanov. Povprečna starost stanovalcev je bila 75 let. Spomnim se para, o katerem so vsi govorili. Gospa 75 let in njen 10 let mlajši ljubimec, sta se sestajala, ljubila, sprehajala z roko v roki, se javno objemala brez zadržkov. Ker je ljubezen kar trajala, so ju namestili v skupno sobo, da sta si bila bližje. 

Intimnost po meri

Poznamo več načinov, kako živimo in izražamo svoje spolno življenje. Lahko smo intimni sami s seboj ali pa v dvoje. Naše spolne želje lahko potešimo bodisi z dotikom, poljubom ali božanjem, bodisi s stimulacijo erogenih con in spolnih organov. Nekaterim, vendar ne vsem, pa je v zrelih letih ljubša bližina ljubljene osebe pred spolnim združenjem.

V jeseni življenja pa se ljudje soočajo z določenimi izzivi pri spolnem odnosu z združitvijo.

Telesne spremembe žensk v jeseni življenja

Normalne telesne spremembe  so pri moških in ženska fiziološke narave. Ženske se večinoma srečujejo s suho in ohlapno nožnico, moški pa erektilno disfunkcijo. Te spremebe vplivajo na sposobnost imeti spolni odnos in pri tem uživati.

Pri ženskah hormonske spremembe v menopavzi vplivajo na stene vagine. Ta postane tanjša in bolj suha. Nožnica se ne vlaži naravno tako kot se je prej. Prav te težave s suhostjo nožnice otežujejo penetracijo.

Pri zdravljenju ohlapne in izsušene vagine se ženske pogosto odločijo za lasersko terapijo. Ta stimulira obnavljanje vaginalne sluznice, ki ponovno postane vlažna in prožna. Poveča se pretok krvi skozi tkivo, kar dodatno pospeši ustvrjanje kolagena. Mnoge ženske pa uporabijo vaginalne lubrikante, ki jih je možno kupiti brez recepta v lekarni.

Obstaja še en način, kako ohraniti nožnico vlažno v jeseni življenja in to je uporaba nadomestne hormonske terapije. O tem se posvetujte s svojm ginekologom.

(foto: Freepik.com)

Trdi kot kamen

Moške s starostjo prizadane impotenca ali erektilna nezmožnost. To pomeni, da se zmanjša sposobnost imeti in zadržati erekcijo. Njihova erekcija ni več tako močna in moški potrebuje dalj časa za doseganje erekcije. Erektilna disfunkcija ni tako zlo, če se pojavi občasno, je pa problem predvsem psihični izziv za moškega in nnjegovo spolno življenje.

Mnogi moški poiščejo rešitev v uporabi modre tabletke ali viagre, ki jo na recept predpiše zdravnik. Drugi zaradi stigme in sramu iščejo rešitve po svetovnem spletu in naročajo nepoznana zdravila. Vsak moški bi moral pred uporabo teh zdravil na posvet k zdravniku, saj imajo določeni kronični bolniki povečano tveganje za kapi, krvne strdke in druge življenjsko ogrožajoče situacije.

Skupaj v zdravju in bolezni

Seveda se ljudje razlikujemo v svojih spolnih potrebah. Vendar v zdravem odnosu tudi v starosti spolnost ne sme biti tema potisnjena po predpražnik.

Kadar partnerja ugotovita, da spolni odnosi niso več tako zadovoljujoči kot prej, je tako kot pri gradnji hiše, potreben pogovor in iskanje rešitve, da bi se stanje izboljšalo. Sprejemanje dejstva, da moškemu peša spolna moč je lahko zanj zelo travmatična, vendar sram in izogibanje temi ne prinaša rešitev. Obiščite strokovnjaka, osebnega zdravnika ali psihologa, ki vam bo pomagal najti izhod za vaš problem. Danes imamo vse rešitve na dlani, le odprti moramo biti zanje. Včasih pomaga tudi pogovor s prijatelji, družinskimi prijatelji ali vašimi sovrstniki, ki vam bodo zaupali svojo izkušnjo. Ugotovili boste, da niste edini.

foto: freepik.com

Drugi zdravstveni problemi in spolnost

Starejše spremljajo različne kronične bolezni, ki lahko vplivajo na zmožnost in kvaliteto spolnih odnosov. To so različne kronične bolezni, invalidnost, zdravila, operaciej in podobno.

ARTRITIS. Boleči sklepi zaradi artitisa so lahko ovira za spolni odnos. Redna telesna aktivnost, zdravila, operacija zamenjave sklepa lahko pripomorejo k zmanjšanju teh bolečin. Počitek, tople kopeli, izbira nebolečih položejev prispevajo k uspešnejši spolnosti.

KRONIČNE BOLEZNI. Kronične bolezni prav tako vplivajo na kvaliteto spolnega življenja človeka. Ponavadi jih obvladujejo z zdravili, vendar nekatera zdravila zmanjšujejo spolno zmožnost ali spolno slo samo. Pred uporabo zdravil povprašajte za mnenje in nasvet zdravnika.

DEMENCA. Nekateri dementni ljudji zaradi bolezni kažejo veliko zanimanje za spolno aktivnost, vendar zaradi bolezni niso zmožni nadzorovati svoje spolno sle. Zaradi bolezni ne prepoznajo svojega partnerja, vendar iščejo nove spolne partnerje. V zdravem partnerju to sproža občutke negotovosti.

DIABETES. Predvsem moški z diabetesom izgubijo erektilno zmožnost, na katero vpliva zdravila. Ženske z diabetesom pa težijo pogosta glivična vnetja nožnice, zaradi katere zavračajo spolni odnos. 

Spolnost v jeseni življenja ni enaka kot v 20 letih. Imamo pa vso pravico in možnost, da je zadovoljujoča tudi takrat. Pogovor, iskrenost, zaupanje in sprejemanje staranja so ključna, da bomo uživali v spolnosti tudi zdaj. Zadovoljujoče spolno življenje bistveno prispeva tudi k našem psihičnem zdravju. Telesno in duševno zdavje pa si podajata roki. Podajta si tudi vidva in želim vama prijeten romantičen večer. 

Še več boste našli tukaj.