Babice in dedki, čas, ki ga namenite svojim vnukom, je pomemben

Babice (in dedki) so pomembni! (foto: freepik.com)

Otroci bi morali čim več svojega časa preživeti pri babicah in dedkih. Kako prisotnost starih staršev vpliva na otrokov razvoj? Preberite!

Raziskave so potrdile, da otroci, ki svoj čas preživljajo tudi z babicami in dedki, veliko lažje sprejmejo proces staranja in veliko hitreje razumejo življenjski krog. Poleg tega pa študija potrjuje tudi, da takšni otroci staromrzništva ne poznajo, starejše sprejemajo in jih spoštujejo.

Kvaliteten odnos med vnuki in starimi starši je najmočnejša in najintenzivnejša vez, ki jo otroci, poleg vezi s starši, razvijajo. Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj bi morali čim več časa preživeti skupaj:

Babice in dedki svoje vnuke učijo za življenje

Babice in dedki radi pripovedujejo zgodbe iz svojega otroštva, otroci pa jih zelo radi poslušajo. S tem bogatijo svoje učenje o življenju, spoznavajo običaje, kulturo, različne generacije in zgodovino. Spoznavajo in pridobijo vez s svojimi predniki, s svojimi koreninami, utrjujejo ljubezen do svoje širše družine. Dokazano je tudi, da otroci veliko raje poslušajo nasvete svojih starih staršev kot pa staršev.

Starši babici in dedku zaupajo

Ko starši svoje majhne otroke pustijo v varstvu pri babici in dedku, so brez skrbi, dobro vedo, da imajo ti svoje vnuke zelo radi, da bodo dobro poskrbeli zanje. Babice in dedki pa si za vnuke vedno vzamejo čas in se jim kvalitetno posvetijo. Mnogokrat je tako, da ko so na obisku vnuki, nobena druga stvar ni bolj pomembna.

Starši zaupajo babici in dedku. (foto: Freepik.com)

Babice in dedki so prijatelji in svetovalci

Vez med vnuki in starimi starši je zelo pomembna in močna. Mnogokrat vnuki starim staršem zaupajo zelo veliko in pozorno poslušajo njihove nasvete. Stari starši so zavezniki vnuka. Ne obsojajo, pozorno poslušajo, pomagajo in ne kritizirajo. Otroci to dobro vedo, zato se mnogokrat nanje obrnejo po pomoč.

Na počitnice k babici in dedku

Dokazano je, da tisti otroci, ki včasih prespijo pri starih starših, veliko lažje zapustijo svoje domače gnezdo, ko je čas za to. Hitreje se osamosvojijo in spopadejo z zunanjim svetom.

Pozitiven odnos do soljudi

Pogovori in druženje s starimi starši otroku gradi tudi pozitiven odnos do soljudi, do starejših. Takšni otroci se veliko hitreje vključijo v pogovor, v družbo. Imajo manj čustvenih težav in manj težav z negativnim vedenjem v družbi.

Lažje se soočajo s spremembami

Otroci, ki imajo v svojem odraščanju prisotne stare starše, se lažje soočijo s hudimi življenjskimi stresi, kot so smrt enega izmed staršev ali ločitev. Pri starih starših imajo oporo ter nadomestek enega izmed staršev, ki ga morda v njegovem življenju več ni ali pa je bolj poredko. Takšni otroci ne utrpijo toliko negativnih posledic, kot tisti otroci, ki nimajo enega izmed staršev, pa tudi dedkov in babic ne.

Babice, dedki, vzemite si čas za svoje vnuke, še kako zelo pomembni ste zanje!

Zlate niti lahko spletajo z vnuki le dedki in babice. (foto: Freepik.com)