Rožca Šonc: »Opravili smo že 1.108.380 obiskov starejših«

Rožca Šonc, vodja programa Starejši za starejše (foto: Facebook)

Vodja programa Starejši za starejše Rožca Šonc, ki je letos prejela državno nagrado na področju prostovoljstva, pozdravlja ‘koronske’ dodatke, ki so jih bili zaradi epidemije novega koronavirusa covid-19 deležni starejši, prav tako pozitivne premike na področju pokojninske in invalidske zakonodaje, brezplačne prevoze za starejše, obenem pa poudarja, da traja že več kot 15 let sprejetje Zakona o dolgotrajni oskrbi.

Pogovarjali smo se o programu Starejši za starejše, ki poteka v okviru Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) in o prejetju državne nagrade.

Kaj je program  Starejši za starejše?

Je socialno varstveni program medsebojne pomoči starejših starejšim, ki je iz začetnega projekta z leti  prerasel v trajni program ugotavljanja kakovosti življenja starejših  in njihovih potreb po pomoči in storitve, Namen programa je starejšim ob organizirani prostovoljski pomoči omogočiti čim daljše samostojno življenje v domačem okolju.

Kako dolgo že deluje in komu je namenjen?

Program se izvaja od leta 2004 , ko je Zveza društev upokojencev Slovenije prevzela nosilno vlogo izvajalca. Program vključuje starejše od 69 let, ki prebivajo na območju delovanja društev upokojencev , ki delujejo v izvajanju programa V letu 2021 je v program vključenih 286 društev upokojencev, 10 društev je na novo vstopilo v program in v teh društvih deluje 3.535 prostovoljcev. V letih delovanja smo vključili 198.000 starejših in opravili 1.108.380 obiskov na njihovih domovih, izvedli in organizirali 460.000 pomoči in storitev , ki jo je prejelo 58.200 uporabnikov.

Letno načrtujemo vključitev 58.000 uporabnikov, od tega je okoli 10% takih ,ki na  novo vstopijo v program.

Ugotovitve, ki jih nudijo analize programa, so dober pokazatelj kakovosti življenja in potreb po storitvah, pa tudi neenakost v kakovosti življenja glede na regijo bivanja. So dober pokazatelj za načrtovanje socialne politike tako na lokalnem kot tudi državnem nivoju.

S širjenjem programa rastejo tudi potrebe po prostovoljcih in novi mlajši upokojenci, ki bi bili pripravljeni postati prostovoljci programa so zelo zaželeni in dobrodošli, saj program temelji na medsebojni pomoči starejših starejšim. (foto: pixabay.com)

Kam se lahko obrnejo osebe, ki želijo sodelovati pri vašem projektu? So prostovoljci dobrodošli? Kakšne naloge opravljajo prostovoljci?

S širjenjem programa rastejo tudi potrebe po prostovoljcih in novi mlajši upokojenci, ki bi bili pripravljeni postati prostovoljci programa so zelo zaželeni in dobrodošli, saj program temelji na medsebojni pomoči starejših starejšim .

Prostovoljci za delo na programu najprej opravijo izobraževanje, kjer se seznanijo z zakonodajo ki zadeva prostovoljsko delo, s cilji in namenom programa, postopki izvajanja in metodologijo, ter sprejmejo zavezo o varovanju osebnih podatkov.

Metodologija programa določa pomoči in storitve, ki jih izvajajo prostovoljci so  druženja, spremstva, prevoze k zdravniku, dostavo iz trgovine, lekarne, spremstvo na sprehodih , branje , prinašanje humanitarnih paketov, manjša hišna opravila, telefonske pogovore za preprečevanje socialne izključenosti. Pomagajo pri uveljavljanju pomoč pri CSD, Pomoči na domu in patronažni službi.

Kako naj v stik z vami stopijo starejši, ki si želijo pomoči, obiska? Jih poiščete tudi sami?

Naš program je poseben, saj temelji na obiskih prostovoljcev na domu uporabnika. Podatke za obisk uporabnikov društva pridobijo na osnovi sklenjenih pogodb z občinami, ki del nalog namenjenih skrbi za občane poverijo društvu upokojencev. Tisti, ki bi želeli sodelovati v programu ali bi se radi vključili se lahko obrnejo na društvo upokojencev v svojem kraju , konkretno na društveno koordinatorico ali koordinatorja, ali na strokovno službo programa na ZDUS tel.  O51 442 496 ali  01 515 52 41.

Letos ste prejeli državno nagrado na področju prostovoljstva, ki vam jo je podelil predsednik Borut Pahor. Kakšni so bili vaši občutki ob tem? Kako je prejeti tako pomembno nagrado iz rok predsednika? Vam je nagrada dala zagon za naprej?

Za vsakega prostovoljca je velika čast prejeti najvišje državno priznanje iz rok predsednika države. Je pa taka nagrada in priznanje tudi zaveza k dobremu delu tudi v naprej. Lep je občutek, ko vidiš, da so prepoznane vrednote prostovoljstva in solidarnosti kot družbene vezi, ki povezujejo ljudi in pomagajo tam, kjer je pomoč potrebna.

Sama to priznanje razumem kot priznanje vsem prostovoljcem programa Starejši za starejše zato gre zahvala za to priznanje predvsem njim.

Morda je slika naslednjega: 3 osebe in ljudje stojijo
Operativna vodja programa Starejši za starejše Rožca Šonc, je v predsedniški palači na Erjavčevi v Ljubljani prejela iz rok predsednika države Boruta Pahorja najvišje državno odlikovanje s področja prostovoljstva za leto 2020. (foto: Facebook)

Kakšni so vaši načrti za prihodnost? Želite v projekt Starejši za starejše dodati še kaj, bi si želeli kaj spremeniti ali izboljšati?

Sama si želim ostati del te velike družine prostovoljcev dokler mi bo to dopuščalo zdravje in z njimi deliti dobre in manj dobre zgodbe, saj je lepo biti del njih.

Program sproti  razvijamo, sledimo napotkom evalvacije programa skupaj z IRSSV in ponosni smo,  da smo za evalvacijo programa za l. 2019 dobili najvišjo možno oceno. S programom se vključujemo tudi promocijo e- oskrbe za bolj varno življenje tistih, ki živijo sami, sodelujemo tudi z občinami pri organiziranju brezplačnih voženj za starejše.