Obeležujemo dan Rudolfa Maistra

Rudolf Maister

Danes se spominjamo obranitelja slovenske severne meje, domoljuba in pesnika generala Rudolfa Maistra. 23. novembra 1918 je general Maister s svojimi borci v samostojni vojaški akciji razorožil nemško vojsko, prevzel vojaško oblast in utrdil slovensko politično oblast v Mariboru. 

Na Ministrstvu za obrambo so se danes spomnili državnega praznika dneva Rudolfa Maistra. Minister za obrambo mag. Matej Tonin se je ob tej priložnosti velikemu generalu poklonil v Kamniku, njegovem rojstnem mestu, in v Ljubljani ter položil venec pred Maistrovo rojstno hišo in spomenik pred Ministrstvom za obrambo. Na ministrstvu je tudi sprejel predsednico Zveze društev general Maister Lučko Lazarev Šerbec.

V svoji poslanici je minister mag. Matej Tonin izpostavil vprašanje, kako bi general Rudolf Maister daljnega leta 1918 branil suverenost slovenskega ozemlja in ubranil severno mejo, če ne bi imel svojih oboroženih borcev. V nadaljevanju povzema generalovo delovanje: »Slovenski fantje so se leta 1918 odzvali klicu generala Maistra po obrambi domovine, 20. novembra so ustanovili mariborski pešpolk, ki pomeni prvo redno slovensko vojsko s slovenskimi častniki in slovenskim poveljevanjem. Njegova vojska je na današnji dan razorožila nemško varnostno stražo, v naslednjih tednih pa je s svojimi vojaki zagotovil, da meja na Štajerskem poteka praktično po narodnostni meji.«

Minister mag. Matej Tonin je nato v svoji poslanici poudaril, da je Slovenska vojska eden od najpomembnejših stebrov državnosti. Po njegovih besedah si »zasluži si ne le našega spoštovanja in ponosa, temveč predvsem to, da jo ustrezno opremimo in usposobimo, pripadnikom in pripadnicam pa zagotovimo varnost. Dejanja generala Rudolfa Maistra in njegovih borcev so pristen izkaz domoljubja, izjemnega poguma in vizonarstva, v današnjih časih pa nam vlivajo še kako pomembno narodno zavest in samozavest. Hkrati pa so tudi opomin, da država svoje suverenosti ne more braniti brez ustrezno opremljene vojske.«